Vlizelin, rašlovka - jak nažehlovat výztuhy?
Zde je pár rad pro správné nažehlení výztuhy typu vlizelin nebo rašlová výztuž "rašlovka":
Pokud možno, díly výztuhy stříhejte ve stejném směru vlákna, v jakém je střihaný díl z vrchní látky, na kterou výztuhu aplikujete (ale i zde existují výjimky). Díl výztuhy stříhejte podle střihu látkového dílu (většinou bude díl výztuhy malinko větší). Pak díly položte na rovnou plochu a výztuhu opatrně rozprostřete na rub látkového dílu tak, aby se výztuha nikde nevlnila, či netvořila bubliny. Špatné zažehlení bublin a skladů výztuhy už většinou nelze opravit bez poškození materiálu.
Nedoporučujeme žehlit zběsilým přejížděním žehličkou po ploše výztuhy. Naopak, výztuhu nažehlujte pomocí žehličky (bez páry) postupně po menších krocích; na jednom místě zůstaňte několik sekund (napočítejte do deseti) a pak se přesuňte vedle až nažehlíte celý kus výztuhy. Doporučujeme výztuhu nažehlovat přes kus tenkého plátna nebo přes pečící papír; nedojde tak k zašpinění žehličky od lepidla a žehlička bude při žehlení lépe klouzat po ploše. Pozor, při žehlení se můžou přesahující okraje výztuhy nalepit na žehlící podložku. Čím pečlivěji výztuhu přižehlíte, tím lépe bude držet na rubu oděvu, a vyhnete se chybám při nažehlování výztuhy.
Po aplikaci výztuhy nechte látkový díl s výztuhou odpočinout (vystydnout) na rovné ploše alespoň několik minut (čím déle, tím lépe, nejlépe do druhého dne). Výztuhu doporučujeme ponechat ve švových přídavcích, pokud je to možné, a švové linie poznačit na výztuhu. Pokud výztuhu ponecháte ve švech a látkové díly sešijete přes výztuhu, více tak zafixujete výztuhu k oděvu, a tím zabráníte jejímu případnému odlepení – k tomu občas dochází, např. při praní oděvu – taky proto se nedoporučuje neprat kabáty a saka v pračce (ale důvodů je víc).
Postup vyšší krejčoviny: Po sešití oděvních dílů např. u flaušových kabátů, lze švové přídavky vyztužených a sešitých dílů ztenčit odtržením/odstřižením proužku výztuhy ve švovém přídavku cca 1-2 mm od švové linie, aby se šev ztenčil. Výztuha bude nadále přišitá k oděvu, ale ve švovém přídavku už nebude přidávat na objemu. Samozřejmě, to lze jen tehdy, pokud výztuha nedrží na materiálu moc pevně, a odtržením se vrchní materiál nepoškodí – většinou u tlustějších materiálů s vlasem, např. právě vlněné kabátoviny a oblekoviny.