Šicí tip: Jak zkrátit sukni s rozparkem u džínových šatů (fotonávod)
Džínové šaty jsou nikdy nestárnoucí klasikou, kterou nosí mnoho z nás. Dnes lze tento nesmrtelný kousek oděvu koupit téměř v každém obchodě za slušné ceny. Anebo, ty zručnější z nás, si ho dokážou ušít z džínové metráže doma, na míru. Krásný materiál je eko džínovina z Lyocellu (Tencelu). Pokud máte v šatníku denimové šaty nebo sukni, které potřebujete zkrátit, v tomto krátkém foto návodu najdete pár tipů, jak můžete postupovat.
Jak už to u šití bývá, způsobů, jak to provést je vícero, tady je jeden z nich. V návodu jsem zkracovala džínové šaty z obchodu, které mi sahali do horní třetiny lýtek, což, vzhledem k mé nižší postavě nebylo ideální. Tak jdeme na to.
Přehled kroků:
- Poznačení nové délky sukně
- Poznačení linie lemu (nové délky sukně)
- Poznačení druhé linie (střižní kraj)
- Zrušení původní záložky
- Úpravy krajů záložky, ztenčení švů, podehnutí kritických míst
- První podehnutí švového přídavku do rubu
- Zkrácení švového přídavku (ztenčení záložky)
- Vytvoření záložky (druhé podehnutí do rubu)
- Přišití kritických míst záložky (volitelný krok)
- Žehlení
Poznačíme si novou délku sukně: Džínové šaty si oblečeme a před zrcadlem si špendlíkem/křídou poznačíme požadovanou délku sukně. Ideální je, když vám někdo pomáhá, nebo lze pracovat na krejčovské figuríně, kterou máte upravenou na své míry. Novou délku sukně si zašpendlíme, a šaty opět vyzkoušíme na postavě, a případně znovu upravíme.
Poznačení linie lemu (nové délky sukně): Od spodního okraje sukně (spodního lemu) si po celém obvodu odměříme požadovanou vzdálenost, kterou jsme si vyznačili špendlíkem před zrcadlem (u mě to bylo až 9 cm). Novou linii lemu si poznačíme na rub krejčovskou křídou nebo špendlíky. Já jsem linii kreslila krejčovskou křídou, pak ji špendlíky přenesla na líc, kde jsem ji křídou a pravítkem dokreslila. Křídu lze obecně z látky dobře vyprat/vyprášit, ale pokud si nejste jistí, tak zkuste odstranění křídy na rubu nebo pro značení použijte stehovací nit. Takto poznačená linie na líci je užitečná pro přesné vytvoření záložky v pozdější fázi. Na líc lze linii přenést i kopírovacím papírem, pomocí krejčovského rádla. V této fázi měření předpokládáme, že šaty mají od výroby sukni ušitou symetricky, takže spodní lem by měl být dobrým vodítkem pro odměření nové délky. Je ale lepší si novou linii lemu proměřit krejčovským metrem, třeba od pasu sukně, pokud je na sukni pasový šev. Také si lze šaty/sukni přeložit na polovinu a zkontrolovat symetrii. Na pečlivosti záleží, aby byl výsledek pěkně symetrický.
Poznačení druhé linie (střižní kraj): Pokud máte štěstí jako já, a zkracujete sukni o hodně centimetrů, tak se vyhnete původní záložce, kterou nemusíte vypárat, ale jednoduše ji odstřihnete. Pokud ale vaše nová délka do záložky zasahuje, tak ji musíte vypárat. Nejprve si ale změříme původní šířku spodní záložky a vynásobíme dvěma. Buď můžete novou záložku vytvořit ve stejné šíři jako byla původní, anebo ji zúžit. Je to na vás. Pak lze záložku rozpárat. Já jsem se rozhodla vytvořit záložku v původní šíři (2,8 cm). Po vynásobení cca 5,5 cm – v této vzdálenosti jsem nakreslila novou linii pro střižní kraj, paralelně s linií lemu. Měříme od nové linii přehybu, ideálně trojúhelníkovým pravítkem s ryskou, nebo jiným pevným měřidlem, třeba kovovým/dřevěným pravítkem. Lze si pomoct i krejčovským metrem.
Zrušení původní záložky: Jelikož můj nový střižní kraj končil nad původní záložkou, záložku jsem odstřihla. Odstřižky jsem si ponechala a jeden rozpárala. Vždy je dobré podívat se na původní šití a poučit se z postupu použitého v průmyslu (ovšem, pokud je kvalitní a ne odfláknuté). Pokud potřebujete, záložku rozpárejte páradlem nebo ostrými nůžkami.
Úpravy krajů záložky, ztenčení švů, podehnutí kritických míst: Před tím, než zahneme švový přídavek, musíme provést pár úprav na předním dílu, jelikož u denimu vyšší gramáže (jako i u jiných tlustějších látek), všechny nové švy musí být ztenčeny (jako u původního šití). Na spodním kraji zapínání musíme na rubu zkrátit podsádku/légu, která zasahuje až ke spodnímu kraji – vypáráme ji a odstřihneme cca 0,5 – 1 cm pod nakreslenou linií lemu. To nám odhalí původní šití, kde vidíme zastřižené švové přídavky, aby byl výsledný záhyb co nejtenčí. Čím víc (ale ne úplně) se nám povede redukovat množství látky uvnitř výsledného záhybu, nejenže bude hezčí, ale o to snadněji se bude prošívat na domácím stroji. Okraje záložky na předním dílu lícujeme s předním krajem. Oděv si můžeme v průběhu úprav zatížit těžítky na látku.
U bočního švu, který byl začištěný overlockem, by byla záložka moc tlustý, kdyby se overlockové šití přeložilo přes sebe. Pokud ale overlockem začištěné švy stočíme do opačných směrů a při podehnutí složíme vedle sebe (foto) šev ztenčíme. Toto uspořádání zafixujeme špendlíkem – linie rovného šití leží pěkně na sobě. Ztenčování švů u tužších/tlustějších látek je na samostatnou kapitolu (o kterém možná napíšeme v blízké budoucnosti). Švy se dále ztenčují i zastřižením švových přídavků (viz dále).
U rozparku jsem nic nepárala (tak jako v původním šití), pouze jsem přídavek zahnula do rubu s mírným zatočením do oděvu, aby kraje nelícovaly – chceme přeci aby látka záložky nevykukovala ven. Délku krajů rozparku poctivě zkontrolujeme, proměříme, v případě potřeby upravíme. Vše musí být souměrné. Viz foto.
První podehnutí švového přídavku do rubu: Zbytek švového přídavku po celé délce zahneme do rubu – okraj sukně přikládáme k linii lemu. Po tom, co vše zašpendlíme – doporučuji špendlit směrem z oděvu ven, tj. aby skleněné špendlíky (hlavně jejich hlavičky) nezasahovali do přehybu (praktické jsou celokovové špendlíky bez velké hlavičky) – přehyb přežehlíme, a tím ho zafixujeme pro další zpracování. U džínoviny vyšší gramáže lze žehlit i přes špendlíky, jelikož by případné otisky špendlíků mělo být snadné později přežehlit. Pokud je látka tenčí/choulostivější, je lepší nežehlit přes špendlíky, nebo místo špendlíků záložku zafixovat stehovkou (pozor, i ta se může přežehlením nenávratně otisknout do látky). Pokud si nejste jistí, žehlení si zkuste na odstřižku. Oděv si můžeme v průběhu úprav zatížit těžítky na látku.
Zkrácení švového přídavku (ztenčení záložky): Po přežehlení kraje a vytažení špendlíku jsem švový přídavek přežehlila bez špendlíků a zastřihla na polovinu (foto), aby byla výsledná záložka co nejtenčí, ale aby zbylo dost látky na pohodlné přišití záložky. Stejně, jako to bylo u původní záložky z výroby – jak snadné....
Vytvoření záložky (druhé podehnutí do rubu): Záložku vytvoříme dle linie lemu poznačené na líci na začátku. Okraje záložky na předním dílu lícujeme s předním krajem, okraje záložky v rozparku se snažíme mírně stočit/schovat do rubu. Případné vykukující nitě schováme dovnitř záložky. Vše třikrát proměříme, zašpendlíme, vyzkoušíme na postavě, pak záložku v kraji přežehlíme (pořádně přežehlíme tlustější místa záložky – tím je ještě víc ztenčíme je ještě víc ztenčíme) a můžeme ji zastehovat (ne úplně v kraji, abychom stehovku nepřišili k záložce). Z lícové strany si od spodního kraje odměříme šířku, ve které budeme záložku prošívat (u těchto šatů cca 2,5 cm od kraje – vždy takový šířka, aby jsme šili co nejvíc v kraji přehybu, ale abychom jsme přišili všechny vrstvy záložky, tj. aby jsme nešili po oděvu mimo záložku). Čáru si poznačíme křídou nebo stehovkou, ale zkušenější švadlenky můžou šít pouze dle oka, vodiče švů, špendlíků.
Přišití kritických míst záložky (volitelný krok): Před samotným přišitím záložky jsem si ještě rovnostehem zajistila kritická místa, které by se při šití mohli posunout – tj. z lícu jsem přišila záložku k bočním švům šatů, a také přední kraje záložky (na prošití je potřeba výkonný stroj, ideálně průmyslový rovnosteh; délka stehu 2,5-3, tlustší jeansová/prošívací šicí nit a silnější jehla – vel. 90). Až po prošití těchto míst jsem z lícové strany přišila (proštepovala) záložku v celé délce. Na začátku šití jsem si patku stroje ze zadní strany podložila zbylým kouskem džínoviny, aby byla patka v rovné poloze. Na začátku a konci každého šití jsem samozřejmě krátce zapošila. Během šití jsem si vypomáhala špendlíky a rukou (aby se látka kolem šití před patkou nevlnila).
Žehlení: Po každém šití je ideální zafixovat šev přežehlením, takže finální přežehlení lemu a máme hotovo. Nezapomeňte vyžehlit i zbytek šatů, když na to zbyde čas. Ze zbytků látky lze ušít jehelníčky nebo je použít jako výplňový materiál, třeba do krejčovské šunky, jehelníčku nebo látkové panenky pro dítě.
Máme hotovo!