Víte, co je Wagara? Část I.
Japonsko a jeho kultura u nás není tak obecně známá jako třeba italská kultura. Ale díky internetu, dokumentům a cestování víme o Japonsku mnohem víc než předtím. Japonský styl se objevuje v západní kultuře nejčastěji v podobě různých vzorů na oblečení či dekoracích. Pokud vás zajímá, o jaké vzory se jedná a co jednotlivé vzory znamenají, další text je určený právě vám. Čeká vás zenové čtení, plné informací.
Zdroj: unsplash
Wagara
Slovo Wagara popisuje soubor tradičních japonských vzorů, které mají mnoho podob a skrytý význam. Velmi často se vyskytují na kimonech či obrazech. Většina tradičních japonských vzorů pochází z 8. století a je inspirována přírodou, jejíž symbolika je v japonské kultuře velmi silná. Vzory Wagara najdeme po celém světě na mnoha produktech, od tapet, povlečení, přes papírenské zboží až po textil.
Pro lepší orientaci jsou vzory dále rozděleny do kategorií:
- Japonské geometrické vzory
- Japonské květinové vzory
- Japonské zvířecí vzory
- Japonské vzory inspirované přírodou
- Japonské vzory inspirované objekty
Jelikož je tradičních japonských vzorů mnoho, v tomto článku vám představíme geometrické a květinové vzory. V pokračování článku se podíváme na další vzory.
Japonské geometrické vzory
Geometrické vzory jsou klasikou, kterou najdete na mnoha japonských látkách. Mohou být potištěné samostatně, jako hlavní motiv, nebo posloužit jako podklad pro propracovanější vzor. Jsou nadčasové, jelikož některé geometrické vzory jsou extrémně staré, a přesto se dodnes používají k ozdobení moderních japonských kimon.
Seigaiha
Tento vzor předků je velmi běžný na japonských látkách a je složen z překrývajících se soustředných kruhů. Jeho jméno znamená „vlny modrého moře“. Dříve se tento japonský vzor používal k zobrazení oceánů a moří na historických mapách. Vzor seigaiha symbolizuje klidné moře, tichou sílu a štěstí. Tento vzor má obvykle modrou barvu, ale v současné době jej můžete najít v jakékoli barvě, která se vám líbí.
Asanoha
Tento opakující se geometrický vzor ve tvaru šesticípé hvězdy představuje listy konopí. Před dovozem bavlny do Japonska se většina textilií vyráběla z konopí. Konopí je odolná rostlina, schopná rychle a rovně růst, aniž by vyžadovala velkou pozornost. Díky tomu se tato rostlina stala symbolem elánu, odolnosti a zdravého růstu. Vzor asanoha byl často používán pro kojenecké a dětské látky v naději, že děti nadobydou stejné vlastnosti jako konopí.
Yagasuri (Yabane)
Tento vzor představuje ptačí peří připevněné ke špičkám šípů používaných pro lukostřelbu. Během Nového roku se dekorativní šípy prodávají jako talismany pro štěstí, které bojují se zlem a chrání domov. Na tkaninách je vzor yagasuri považován za symbol ochrany a štěstí. Dříve nevěsty dostávaly kimono s tímto vzorem, aby jim přineslo štěstí. Jelikož se vystřelený šíp nikdy nevrátí, mladá nevěsta by se neměla vrátit ke svým rodičům, jakmile se provdá.
Same Komon
Tento tečkovaný vzor nám připomíná žraločí kůži. Zpočátku se používal na látky šógunské rodiny (středověký systém domácnosti v Japonsku), než se postupně stal populární. Vzor Same Komon nemá žádný zvláštní význam. Často se vyskytuje na pozadí propracovanějšího vzoru.
Tatewaku (Tachiwaki)
Tento vzor je tvořen svislými vlnovkami představujícími páru, která pomalu stoupá k nebi. V minulých dobách nebyla realizace tohoto japonského vzoru snadným úkolem, což z něj činilo vzácnou věc, vyhrazenou pro lidi s vysokým postavením. Vzor Tatewaku by mohl symbolizovat povznesení ducha a schopnost překonávat situace. Tento vzor je často kombinován s jiným vzorem.
Kikkô (Kikkoumon)
Vzor Kikkó je inspirován šestihranným tvarem želvích krunýřů, příznivého zvířete, symbolizujícího dlouhověkost. V minulosti se samurajské brnění mohlo skládat z mnoha šestiúhelníkových faset sešitých k sobě, podobně jako tento geometrický vzor. Často má ve středu šestiúhelníku jiný vzor. V tomto příkladu se vzor nazývá kikkô-hanabishi, protože uvnitř hexagonu je znázorněn kaštanový květ (japonsky hanabishi).
Shippo
Tento vzor se skládá z překrývajících se kruhů tvořících okvětní lístky nebo hvězdy, podle toho, jak se na něj díváte. Pro Japonce představuje vzor Shippo sedm pokladů buddhismu (zlato, stříbro, perly, korál, křišťál, achát a lazurit či ultramarín), i když na tomto ornamentu se sedm vzorů neopakuje. Vzor Shippo býval velmi populární v období Edo* (období 17. století, kdy bylo Japonsko řízeno vládou šógunátu Edo, tedy dnešního hlavního města Tokia), zejména na dámských kimonech. Říká se, že je symbolem harmonie a dobrých vztahů.
Kanoko
Tento opakující se vzor připomíná skvrny na hřbetě koloucha (mládě jelena). Je výsledkem zvláštní techniky barvení, která spočívá ve specifickém zauzlování látky před namáčením. Tento vzor nemá žádný zvláštní význam. Taková technika vyžadovala hodně práce a jen bohatí lidé si mohli dovolit kimono celé pokryté tímto vzorem.
Sayagata
Tento vzor je odvozen od symbolu svastiky 卍, který je v Japonsku pojmenován „manji“. Tento symbol úzce souvisí s buddhismem a představuje kvality inteligence, síly a míru. Je symbolem dobrého znamení/předzvěsti. Sayagata je odvozena od slova „saaya“, které se používalo k označení čínské textilie, která již tento geometrický vzor obsahovala. Jak všichni víme, upravený symbol svastiky je v Evropě spojen s druhou světovou válkou a nacistickou stranou. Svastika se však nadále používá jako symbol štěstí a prosperity v hinduistických, buddhistických a džinistických zemích, jako je Nepál, Indie, Mongolsko, Srí Lanka, Čína a Japonsko, a je také běžně používaný v hinduistických svatebních obřadech.
Hishi
Tento geometrický vzor se skládá z kosočtverců tvořených několika paralelně se protínajícími čarami. Má mnoho variací, včetně vzoru Hanabishi, který představuje stylizované kaštanové květy s okvětními lístky tvořícími kosočtverec.
Igeta
Tento jednoduchý vzor představuje malé mřížky (nebo hashtagy). Nemá žádný zvláštní význam, kromě toho, že jeho název je tvořen dvěma japonskými slovy, studna a trám. Vzor může také znamenat studnu uprostřed čtyř trámů tvořících kříž.
Uroko
Vzor Uroko se skládá buď z trojúhelníků různých barev, nebo kosočtverců rozdělených do dvou barev, podle toho, jak se na něj díváte. Slovo Uroko znamená v japonštině šupina. Může si představit šupiny draků, hadů nebo dokonce ryb. Velmi starý japonský vzor, který chrání a přináší štěstí.
Kagome
Vzor Kagome vychází ze zvláštního tvaru stehů získaných tkaním bambusového košíku. Tento vzor chrání před démony a smůlou.
Ichimatsu
Vzor kostky Ichimatsu (japonsky „kostkovaný vzor“) lze snadno zaměnit se šachovnicovým vzorem. Oba se skládají ze čtverců (nebo obdélníků) dvou barev používaných ve střídavém pořadí. Zatímco vzor šachovnice je prosté střídání dvoubarevných čtverců, kostka Ichimatsu je propracovanější a obsahuje jiné vzory v rámci čtverců nebo více barev. Tento typ vzoru najdeme na kimonech. Původně slovo ichimatsu pochází ze jména japonského divadelního herce Sanogawa Ichimatsu, který v 18. století hrál v kabuki divadle (klasická forma japonského tanečního dramatu), a který rád nosil kostýmy zdobené tímto vzorem.
Mame Shibori
V japonštině slovo „mame“ znamená puntíky a taktéž fazole nebo robustní. Táto tečkovaná látka je symbolem dobrého zdraví a dlouhého života.
Japonské květinové vzory
V Japonsku má každá květina svůj vlastní význam podle vzhledu a vlastností. Každá květina je tedy spojena se specifickým japonským symbolem, ctností, emocí... Japonci pro to mají také výraz „Hanakotoba“, což znamená „jazyk květin“. Pojďme se blíže podívat na nejoblíbenější japonské květinové vzory.
Karakusa
Tento vzor představuje rostlinu nekonečně rostoucí a šířící se v mnoha různých směrech. Tedy, takový plevel :). Tento vzor byl zaveden do Japonska Čínou během období Nara (710–794 n. l.). Přestože byl vzor původně pouze dekorativní, Japonci z něj udělali symbol prosperity a dlouhověkosti a považovali ho za talisman pro štěstí. Může být také spojen s jinými rostlinami nebo ozdoben různými květinami. Vzor Karakusa najdeme na oblečení ale i na japonských furoshiki (látkové čtverce používané k balení a přenášení předmětů).
Sakura
Jeden z nejvíce používaných vzorů z celé škály japonských vzorů. Třešňový květ (japonsky „sakura“) je symbolickým květem Japonska. Třešňovým květem začíná jaro a zaujímá v japonské kultuře důležité místo do té míry, že existuje dokonce tradice zvaná „hanami“, spočívající ve sledování a oceňování krásy třešňových květů v době květu. Květ sakury, zastoupený na mnoha látkách, symbolizuje jemnost, laskavost a přijetí pomíjivosti krásy.
Kiku
V Japonsku se chryzantéma (kiku), stala znakem císařské rodiny. Tato květina se nachází na císařské pečeti, pasech a 50 jenových mincích. Chryzantéma je symbolem dlouhověkosti a omlazení. Přestože je tato květina spojena s podzimem, kimono s tímto vzorem je možné nosit ve všech ročních obdobích.
Botan
Pivoňka (botan) je v Japonsku považována za královnu květin. Pivoňka symbolizuje ženský ideál a představuje prosperitu, štěstí, lásku a čest. Také se říká, že pivoňka chrání. V minulosti lvi obývali Asii a neznali žádné predátory. Měli však smrtelného nepřítele, proti kterému byli naprosto bezmocní: parazity. Pivoňky uvolňují jemnou vůni, která zahání parazity. Tato zdánlivě křehká květina by tedy mohla zachránit život lvu.
Ume
Švestka (ume) je první strom, který kvete na začátku roku a ohlašuje jaro. Švestkový květ má pět zaoblených okvětních lístků růžové nebo bílé barvy. Také známý jako "květ míru", má ochranné kouzlo proti démonům. Tato velmi ženská květina symbolizuje vitalitu, zdraví, obnovu a krásu, ladnost a eleganci.
Tsubaki
Květ kamélie je v Japonsku velmi rozšířený a je snadno rozpoznatelný díky žlutým tyčinkám uprostřed květu. Existuje mnoho odrůd a jeho význam závisí na jeho barvě. Červená kamélie symbolizuje lásku (nebo smůlu pro samuraje), bílá kamélie symbolizuje touhu, zatímco žlutá kamélie symbolizuje očekávání.
Nadeshiko (Kaneshon)
Karafiát symbolizuje mateřskou lásku, odlišnost a fascinaci. Japonský výraz „yamato nadeshiko“ se používá k vychvalování krásy, jednoduché a čisté, japonské ženy.
Shoubu (Hanashoubu)
Japonský kosatec se pozná podle dlouhých a protáhlých listů se třemi povislými okvětními lístky. Jako vzor na kimonu vypadá tato květina velmi elegantně, ale nemá žádný zvláštní význam. Existují různé druhy kosatců s jinými názvy (Ayame, Kakitsubata), které se liší tvarem listů nebo obdobím kvetení.
Kiri
V japonštině Kiri znamená paulovnie, okrasný strom původem z Číny. V Japonsku je tradicí, že strom paulovnie se sází při narození dívky a když je ve věku pro vdávání, dřevo z tohoto stromu se používá k výrobě předmětů, které budou tvořit její věno. Květ paulovnie je po chryzantémě druhou nejdůležitější květinou v Japonsku. Nejběžnější zastoupení tvoří tři listy převýšené malými shluky květů.
Kikyo
Květ zvonku má pět okvětních lístků se špičatým koncem. Tato dekorativní květina je symbolem poctivosti, poslušnosti a neměnné lásky.
Hanabishi
Vzor je často zobrazován na samurajských chocholech a představuje květy vodního kaštanu, vodní rostliny z japonských bažin. Tato květina se skládá ze čtyř okvětních lístků ve tvaru diamantu uspořádaných kolem kruhového středu.
Asagao
Asagao je japonský název pro ipomeu (bot. svlačec/opletník). Asagao znamená ranní tvář. Květ ipomea se otevírá ráno a zavírá se večer. Květ je poněkud trubkovitý a může být stylizovaným způsobem znázorněn kulatými skvrnami s bílou tečkou ve středu.
Matsu
V Japonsku zaujímá borovice důležité místo. Tento strom zůstává zelený po celý rok, symbolizuje dlouhověkost, stálost a moudrost. Na Nový rok jsou vstupní dveře ozdobeny borovicemi, aby přilákaly prosperitu. Borovice se také používá k ohraničení chrámů a k odhánění zlých duchů.
Matsuba
I opadané jehličí má v japonské kultuře své místo. Tento vzor obsahuje jednoduše „jehličí“. Symbolizuje dlouhověkost a odolnost. Tento vzor lze nalézt samostatně nebo v kombinaci s jinými rostlinami, květinami a stromy.
Take
Bambus je silná, flexibilní a rychle rostoucí rostlina, která symbolizuje sílu, pružnost a prosperitu. Když jsou na látce vyobrazeny pouze její listy, pak je spojena s klidem a mírem.
Nanten
Přestože se této rostlině přezdívá „posvátný bambus“, nandina (latinizovaná forma japonského jména "nanten") nemá s bambusem nic společného. Je to malý je stálezelený, listnatý keř s protáhlými zelenými listy, který se pozná podle na větvích dlouho vytrvávajících červených bobulí. Japonci zasadili nandinu vedle vchodu do domu, aby chránili krb.
Hagi
Když se vzor skládá z malých lístků, které připomínají kávová zrna, pak je to jistě vzor Hagi. Ten představuje lespedézii (bot. rod rostlin z čeledi bobovité), luštěninu velmi přítomnou v japonské kultuře, zejména v poezii. Tato rostlina je spojena s podzimním obdobím.
Susuki (Obana)
Tento vzor obsahuje design trávy, eulalie (bot. Ozdobnice čínská). Tato rostlina je jednoduchá a elegantně se vlní ve větru.
Tachibana
Se svými listy, které zůstávají zelené po celý rok, tvoří tento japonský citrusový plod (bot. Citrus tachibana) velmi pěkný vzor, který také symbolizuje dlouhověkost.
Gingko
Gingko je velmi starý strom, zvláště ceněný v Japonsku, a to především na podzim, kdy jeho listy získávají krásnou zlatou barvu. Tento strom symbolizuje robustnost, růst a dlouhověkost. Se svými speciálně tvarovanými listy je gingko také znakem japonského hlavního města.
Fuji
Fuji je japonská listnatá opadavá dřevina z čeledě bobovité (Bot. Vistárie květnatá), která má na konci jara nádherné trsy květů hroznovitého tvaru. Název vzoru Fuji nesouvisí s horou Fuji, která se v japonštině píše jinak. Fuji také představuje barvy mezi fialovou a levandulovou. Tahle barva byla v minulosti barvou, kterou mohla nosit jen císařská rodina. Bohaté květy Fuji svým tvarem připomínají dobrou sklizeň. V dnešní době jde především o estetický vzor, spojený s emocemi a oslavou příchodu léta.
Maru Mon
Maru znamená v japonštině kruh nebo kolo, objekt bez konce a začátku, symbolizující věčnost. Tento vzor tedy není rostlina sama o sobě, ale často se zobrazuje jako rostlina se zaobleným tvarem nebo květina v kruhu.
Shôchikubai
Vzor Shôchikubai je výsledkem spojení tří rostlin: borovice, bambusu a švestkového květu. Tyto tři rostliny spojují vlastnosti potřebné k přežití zimy a symbolizují vytrvalost a obnovu. Borovice představuje houževnatost a dlouhověkost, bambus symbolizuje sílu a pružnost a švestkový květ evokuje naději, radost a krásu.
Akikusa
Tato květinová kompozice obsahuje sedm podzimních rostlin: lespedézie (angl. bushflower), ozdobnice čínská, karafiát, svlačec, zvonek atd. Tyto rostliny již byly zmíněny v předchozích vzorech. Podzimní období symbolizuje krásu a nostalgii, navozuje pocit citlivosti pro pomíjivost. Tento duchovní japonský koncept je známý jako 物の哀れ („mono no aware“), doslova „patos věcí“, nebo také „empatie k věcem“.
Fukiyose
Tento vzor zobrazuje (podzimní) listí odlétající pryč, jako je jehličí, listy ginkga, šiška, javorové listy atd. Někdy tento vzor zahrnuje také květiny. Kvůli svému podzimnímu vzhledu se tento vzor nosí spíše na podzim, ale pokud jsou zahrnuty květiny, nositelná sezóna se rozšiřuje na sezónu květin - jaro, léto. Tento design je často spojován s listy gingka. Termín Fukiyose se skládá ze dvou slov: „fuki“, které vyjadřuje umírání, a „yose“, což znamená konečný pohyb.
V tomto článku jsme se podívali na nejčastější geometrické a rostlinné vzory, spjaté s japonskou kulturou. Příště nás čeká seznámení s neméně zajímavými japonskými vzory zvířat, přírody a dalších objektů. Věříme, že až příště narazíte třeba na nějakou japonskou vzorovanou látku s tradičním vzorem, dokážete si vybavit jeho význam.
Reference:
Shogun family - Japanese Wiki Corpus (japanese-wiki-corpus.org)
Traditional Japanese Patterns | Japan Avenue (japan-avenue.com)
The Meaning of Flowers and Shrubs on Japanese Fabrics - Polina Couture
Recherche - NIPPON & CO - La boutique japonaise (nipponandco.fr)
Guide : The meaning of Japanese Patterns – Instant Japan (instant-japan.com)
The Meaning of Flowers and Shrubs on Japanese Fabrics - Polina Couture
Faunal Kimono Pattern | kumakimonokoi (wordpress.com)
Traditional Japanese Patterns | Japan Avenue (japan-avenue.com)