Co je Ecovero?

EcoVero™ je nová generace viskózy, která svými vlastnostmi překonává i další udržitelná a přírodní vlákna. Poznejte více tento udržitelný materiál.

Výroba viskózy

Ecovero je druh viskózového vlákna, tj. umělé vlákno složené ze 100% regenerované celulózy. Původně bylo viskózové hedvábí objeveno v 19. století jako náhrada za drahé hedvábí. Nejedná se o syntetické vlákno vyrobené z ropy, ale z celulózy, která je rozložena a následně „regenerována“ na vlákno. Většina viskózy se nyní vyrábí moderní metodou, kterou vyvinul Charles Frederick Cross v roce 1894. Vlákno se vyrábí buď z odpadu při zpracovávání bavlny nebo z dřevěné buničiny, obvykle získané ze smrků, borovic, či buků. Tento organický materiál prochází zdlouhavým výrobním procesem, než se z ní stane nositelná látka.

K výrobě se používají chemické látky (hydroxid sodný a sírouhlík), které dokážou rozpustit a modifikovat celulózu do podoby husté tekutiny s barvou a viskozitou podobnou medu - proto název "viskóza". Tekutina zraje, a pak projde tryskou v lázni z kyseliny sírové a síranu zinečnatého, a tím vznikne nepřetržitě textilní vlákno, které lze dále chemicky modifikovat a stříhat dle dalších nároků na kvalitu. Na jednu tunu viskózových vláken se spotřebují asi tři tuny dřeva a asi 65 tun vody (ale tyto čísla se mezi různými publikacemi liší).

Viskóza se tedy může vyrobit tak, že se nebude věnovat pozornost výslednému znečištění, NEBO se může vyrobit v systému tzv. „uzavřené smyčky“, který zachycuje/neutralizuje/znovu využívá nepříjemné chemikálie a upravuje vodu tak, aby nedocházelo ke znečištění vody. Takto vznikají inovativní vlákna typu lyocell (tencel), modal, či ecovero. 

Co je to ecovero?

EcoVero™ je udržitelnější forma viskózy, z udržitelného dřeva z kontrolovaných zdrojů: FSC (Forest Stewardship Council) nebo PEFC (celosvětově nejrozšířenější systém certifikace lesů) certifikované v Evropě, namísto bambusu nebo eukalyptu, které se běžně používají při normální výrobě viskózy. Podobně jako další držitelné vlákno Lyocell, i Ecovero v Evropě vyrábí rakouská firma Lenzing. 

Hlavními výhodami Lenzing EcoVero ve srovnání s konvenční viskózou a přírodními vlákny, jako je bavlna, jsou nízké náklady a nároky na vodu. Ve srovnání s běžnou výrobou viskózy, výroba ecovera vyžaduje pouze polovinu vody a emise CO2 jsou rovněž poloviční. Stejně jako u klasické výroby, i EcoVero se vyrábí rozpouštěním dřevěné buničiny na čištěnou načechranou bílou celulózu pomocí chemikálií, jako je sirouhlík, kyselina sírová, čpavek, aceton nebo hydroxid sodný. Lenzing však vyrábí EcoVero procesem šetrným k životnímu prostředí, 100% bez chlóru. Výroba Lenzing je vysoce efektivní a čistí odpadní vody, než je vrátí do přírody.

Ze všech výše uvedených důvodů bylo inovativní vlákno EcoVero certifikováno ekoznačkou EU Ecolabel pro splnění vysokých ekologických norem. Tato značka se uděluje výrobkům a službám, které mají nižší dopad na životní prostředí než srovnatelné výrobky. Díky transparentnímu způsobu výroby ecovero viskózy, především s ohledem na získávání celulózy z udržitelných lesů, je Lenzing EcoVero pravděpodobně nejudržitelnější viskózové vlákno. Více než 60 % stromů používaných k výrobě vláken EcoVero pochází z Rakouska a Bavorska, aby byly zajištěny nižší emise.

Výhody a nevýhody ecovera

Díky přírodnímu původu vláken ecovera je tato viskóza nejen rozložitelná v přírodě (jako klasická viskóza), ale také příjemná na nošení - je velmi prodyšná, dobře saje pot, má hedvábný omak, je lehká a splývavá, odolná proti molům a houbám, hypoalergenní, rychle schnoucí, atd. Vlákna nevytváří statickou elektřinu, zachovávají si jemnou texturu a velmi dobře drží barvy. Ecovero lze prát i sušit podobně jako jiné viskózové materiály, tj. při nižších teplotách a otáčkách, za použití šetrných prostředků na praní. 

Nevýhodou viskózy Ecovero je, že výroba je dražší než u klasické viskózy či bavlny, a výrobní metoda spotřebuje více energie než se použije při zpracování přírodních vláken. Dalšími nevýhodami ecovero vláken jsou nižší tepelná a mechanická odolnost, a nížší odolnost vůči UV záření a slunečnímu záření, ve srovnání třeba s bavlnou. 

 

Reference:

PEFC – PEFC Česká republika

LENZING™ ECOVERO™: Sustainable Viscose Fibers For Fabrics

What is Viscose Fabric: Properties, How its Made and Where | Sewport

All You Need To Know About Lenzing EcoVero Fabric | Panaprium

Water footprint assessment of viscose staple fiber garments | Water Supply | IWA Publishing (iwaponline.com)